Aravinda Sametha Movie Review, Rating, Story & Verdict

0
36

South Indian International Movie Awards, better known as the SIIMA Awards. This year, the seventh edition of the awards night will be held on September 14 and 15. In Telugu S.S. Rajamouli’s magnum opus Bahubali 2 leading with 12 nominations. In Tamil Super Star Vijay’s Mersal won 12 nominations. Malayalam film Parava has bagged ten nominations followed by R Madhavan and Vijay Sethupathi’s Tamil thriller Vikram Vedha, which 9 nominations under different categories.

Check out the complete details of 7th SIIMA Awards 2018 Full Show Watch Online, Live Updates, Nominations, Red Carpet Images, Photos, Tweets, Performances & Winners List and more details from the below article.

SIIMA Awards 2018 Date, Venue, Live Channel Details

Date: 

  • September 14, 2018 (Malayalam & Tamil)
  • September 15, 2018 (Kannada & Telugu)

Time: —

Venue: Lapita Hotel, Dubai

Anchors:

Premiere Telecast Date: —

Time: —

Telecast Channel: —

SIIMA Awards 2018 Full Show HD Watch Online

The 7th SIIMA Awards evening will be packed with electrifying performances by some of the leading names from all the four industries like Shriya Saran, Pragya Jaiswal, and Raiza Wilson.  The event will be graced by all the top stars from South.

SIIMA Awards 2017 – 2018 Telugu Full Show Live Streaming

(Link will be activated soon…)

SIIMA Awards 2017 – 2018 Full Show Watch Online

(Link will be activated soon…)

SIIMA Awards 2018 Malayalam Full Event Live Streaming

(Link will be activated soon…)

Kannada SIIMA Awards 2018 Full Show HD Watch Online

(Link will be activated soon…)

SIIMA Awards 2018 Nominations & Award Winners List

In Telugu S.S. Rajamouli’s magnum opus Bahubali 2 leading with 12 nominations. In Tamil Super Star Vijay’s Mersal won 12 nominations. Malayalam film Parava has bagged ten nominations followed by R Madhavan and Vijay Sethupathi’s Tamil thriller Vikram Vedha, which 9 nominations under different categories. Lifetime Achievement Award was given to P. Suseela.

Winners list will be updated here. So, stay tuned to this page…

SIIMA Tamil Nominations and Winners:

Best Film

  • Mersal
  • Aruvi
  • Vikram Vedha – Winner
  • Aramm
  • Theeran Adhigaaram Ondru

Best Director

  • Atlee (Mersal) – Winner
  • H Vinoth (Theeran Adhigaaramj Ondru
  • Pushkar – Gayathri (Vikram Vedha)
  • Gopi Nainar (Aram)
  • Arun Prabu Purushothaman (Aruvi)

Best Actor in a Leading Role – Male

  • Vijay (Mersal)
  • Karthi (Theeran Adhigaaram Ondru )
  • Sivakarthikeyan (Velaikkaran) – Winner
  • Vjay Sethupathi (Vikram Vedha)
  • R. Madhavan (Vikram Vedha)

Best Actor in a Leading Role – Female

  • Nayanthara (Aramm) – Winner
  • Andrea Jeremiah (Taramani)
  • Aditi Balan (Aruvi)
  • Jyothika (Magalir Mattum)
  • Nithya Menen (Mersal )

Best Supporting Role – Male

  • Bobby Simha (Thiruttu Payale 2 )
  • Vikranth (Thondan )
  • Vivek Prasanna (Meyaadha Maan)
  • Ms Bhaskar (8 Thottakkal) – Winner
  • Barathiraja (Kurangu Bommai)

Best Supporting Role – Female

  • Anjali Varathan (Aruvi)
  • Sneha (Velaikkaran)
  • Varalaxmi Sarathkumar (Vikram Vedha/ Nibunan)
  • Shivada (Adhe Kangal) – Winner
  • Indhuja Ravichandran (Meyaadha Maan)

Best Actor in a Negative Role

  • SJ.Surya (Mersal – Spyder) – Winner
  • Prasanna (Thiruttu Payale 2)
  • Arvind Swami (Bogan )
  • Fahadh Faasil (Velaikkaran)
  • Vivek Oberoi (Vivegam)

Best Music Director

  • AR Rahman (Mersal & Kaatru Veliyidai) – Winner
  • Anirudh (Velaikkaran & Vivegam)
  • D. Imman (Bogan)
  • Hiphop Tamizha (Meesaya Murukku)
  • Sam C.s (Vikram Vedha)

Best Lyric Writer

  • Vairamuthu (Vaan – Kaatru Veliyidai)
  • Dhanush (Venpani Malarae – Pa Pandi)
  • Vivek (Aala Poraan – Mersal) – Winner
  • Madhan Karky (Azhagiye – Kaatru Veliyidai)
  • Viveka (Karuthavanlaam – Velaikkaran)

Best Playback Singer – Male

  • Anirudh Ravichander (Yaanji – Vikramvedha)
  • Haricharan / Arjun Chandy (Azhagiye – Kaatru Veliyidai)
  • Hiphop Tamizha/ Sudarshan Ashok (Kavan (oxygen)
  • Ar Rahman ( Neethanae – Mersal )
  • Sid Sriram (Maacho- Mersal) – Winner

Best Playback Singer – Female

  • Luksimi Sivaneswaralingam (Senthoora -Bogan) – Winner
  • Shweta Mohan (Paarthen – Pa Pandi)
  • Shashaa Tirupati (Vaan – Kaatru Veliyidai)
  • Shreya Ghoshal (Neethanae – Mersal)
  • Shakthisree Gopalan (Yaanji – Vikramvedha )

Best Debutant Male Actor

  • Hiphop Tamizha Adhi (Meesaya Murukku )
  • Vasanth Ravi (Taramani) – Winner
  • Vetri (8 Thottakkal)
  • Kalidas Jayaram (Meen Kuzhambum Mann Paanaiyaum)

Best Debutant Female Actor

  • Sayyeshaa Saigal (Vanamagan)
  •  Priya Bhavani Shankar ( Meyaadha Maan)
  • Aditi Balan (Aruvi)
  • Aditi Rao Hydari (Kaatru Veliyidai) – Winner
  • Shraddha Srinath (Vikram Vedha)

Best Debutant Director

  • Dhanush (Pa Pandi)
  • Lokesh Kanagaraj ( Maanagaram)
  • Rajkumar Periasamy (Rangoon)
  • Arun Prabhu Purushothaman (Aruvi ) – Winner
  • Gopi Nainar (Aramm)

Best Comedian

  • Yogi Babu (Mersal)
  • Soori (Sangili Bungili Kadhava Thorae) – Winner
  • Robo Shankar (Velaikkaran)
  • Rj Balaji ( Ivan Thanthiran)
  • Anandaraj ( Maragadha Naanayam)

Best Cinematographer

Ravi Varman (Kaatru Veliyidai ) – Winner
• Ramji (Velaikkaran )
• G.k Vishnu (Mersal )
• Vetri ( Vivegam )
• Sathyan Sooryan (Theeran Adhigaaram Ondru)

Critic Awards:

  • Best Actor In A Leading Role (Male) – R Madhavan For Vikram Vedha
  • Best Actor In A Leading Role (Female) – Aditi Balan For Aruvi

SIIMA Telugu Nominations and Winners:

Best Director

  • Krish (Gautamiputra Satakarni)
  • SS Rajamouli (Baahubali 2)
  • Sandeep Vanga (Arjun Reddy)
  • Sankalp Reddy (The Ghazi Attack)
  • Satish Vegesna (Sathamanam Bhavati)

Best Actor

  • Nandamuri Balakrishna (Gautamiputra Satakarni)
  • Prabhas (Baahubali 2)
  • Vijay Devarakonda (Arjun Reddy)
  • Jr NTR (Jai Lava Kusa)
  • Rana Daggubati (Nene Raju Nene Mantri)

Best Actress

  • Anushka Shetty (Baahubali 2)
  • Rakul Preet Singh (Jaya Janaki Nayaka)
  • Kajal Aggarwal (Nene Raju Nene Mantri)
  • Ritika Singh (Guru)
  • Sai Pallavi (Fidaa)

Best Actor in a Supporting Role

  • Aadhi Pinisetty (Ninnu Kori)
  • Prakash Raj (Sathamanam Bhavati)
  • KK Menon (The Ghazi Attack)
  • Satya Raj (Baahubali 2)
  • Sri Vishnu (Vunnadhi Okate Zindagi)

Best Actress in a Supporting Role

  • Bhumika Chawla (MCA)
  • Jayasudha (Sathamanam Bhavati)
  • Ramya Krishnan (Baahubali 2)
  • Hema Malini (Gautamiputra Satakarni)
  • Raadhika Sarathkumar (Raja The Great)

Best Music Director

  • SS Thaman (Mahanubhavudu)
  • Devi Sri Prasad (Khaidi No 150)
  • MM Keeravani (Baahubali 2)
  • Shakti Kanth (Fidaa)
  • Gopi Sundar (Ninnu Kori)

Best Lyric Writer

  • Suddala Ashok Teja (Fidaa ( Vachinde))
  • Chandra Bose (Jai Janaki Nayaka ( Nuvvele Nuvvele))
  • Siva Shakti Dutta (Baahubali-2 The Conclusion ( Saahore Bahubali ))
  • Ramajogayya Sastry (Sathamanam Bhavati ( Nilavade ))
  • Sri Mani (Rarandoi Veduka Chudham (bramaramba Ki Nachesanu))

Best Playback Singer – Male

  • Armaan Malik (Hello ( Hello )
  • Hema Chandra (Fidaa ( Oosupodhu )
  • Devi Sri Prasad (Khaidi No.150 ( Ammadu Lets Do Kummudu))
  • Sid Sriram (Ninnu Kori ( Adiga Adiga ))
  • Kaala Bhairava (Baahubali-2 The Conclusion ( Dandaalayyaa)

Best Playback Singer – Female

  • Geetha Madhuri & Mansi (Mahanubhavudu ( Mahanubhavudu )
  • Madhu Priya (Fidaa ( Vachchinde )
  • Neha Basin (Jai Lava Kusa ( Swing Zara )
  • Uma Neha (Paisa Vasool ( Paisa Vasool ))
  • Sony (Baahubali-2 The Conclusion ( Hamsa Naava )

Best Actor in a Negative Role

  • Rana Daggubati (Baahubali-2 The Conclusion)
  • Tarun Arora (Khaidi No.150)
  • Rao Ramesh (Duvvada Jagannadham)
  • Arjun Sarja (Lie) Vijay Varma (Mca)

Best Debutant Actor – Male

  • Ishan (Rogue )
  • Rakshit (London Babulu)
  • Aashish Raj (Aakatayi)
  • Vishvaksen (Vellipomakey)
  • Ganta Ravi (Jayadev)

Best Debutant Actor – Female

  • Megha Akash (Lie)
  • Shalini Pandey (Arjun Reddy)
  • Kalyani Priyadarshan (Hello)
  • Aakanksha Singh (Malli Rava)
  • Nivetha Pethuraj (Mental Madilo)

Best Debutant Director

  • Sandeep Vanga (Arjun Reddy)
  • Sankalp Reddy (The Ghazi Attack)
  • Prabhakar Podakandla (Next Nuvve)
  • Vivek Athreya (Mental Madilo)
  • Mahi V.raghav (Anando Brahma)

Best Cinematographer

  • Senthil Kumar (Baahubali-2 The Conclusion)
  • V.S.Gnana Shekar (Gautamiputra Satakarni)
  • Madhi (The Ghazi Attack)
  • Rathnavelu (Khaidi No.150)
  • Sameer Reddy (Sathamanam Bhavati)

Best Comedian

  • Rahul Ramakrishna (Arjun Reddy)
  • Srinivas Reddy (Anando Brahma/Raja The Great)
  • Praveen (Sathamanam Bhavati)
  • Prudhvi Raj (Psv Garuda Vega)
  • Shakalaka Shankar (Anando Brahma)

SIIMA Kannada Nominations and Winners:

Best Movie

• Bharjari
Rajakumara – Winner
• Chamak
• Chowka
• Ondu Motteya Kathe

Best Direction

Santosh Anand Ram (Rajakumara) – Winner
• Chetan Kumar (Bahadur)
• Suni (Chamak)
• Prakash Jayaram (Tarak)
• PC Shekhar (Raga)

Best Actor

• Shivraj Kumar (Mafti)
Puneeth Rajkumar (Rajakumara) – Winner
• Murali (Mafti)
• Ganesh (Chamak)
• Dhruva Sarja (Bharjari)

Best Actress

• Shraddha Srinath (Operation Alamelamma)
• Nivedita (Shuddhi)
• Shanvi Srinivatsava (Tarak)
• Rashmika Mandanna (chamak)
Shruti Hariharan (Beautiful Manasugalu) – Winner

Best Director

• Tarun Sudheer (Chowk)
• Pannagara Bharan (Happy New Here)
• Raj B Shetty (Ondu Motteya Kathe)
• Ravi Basur (Kanaka)
• Adarsh Ishwarappa (shuddhi)

Best Supporting Actor

• P. Ravi Shankar (College Kumar)
• Diganth Manchale (Happy New Here)
Kashinath (Chowk) – Winner
• Rajesh Nataranga (Operation Alamelamma)
• Suraj Gowda (Silicon City)

Best Comedian

• Sadhu Kokila (Chamak)
• Vijay Chandura (Pataki)
Sai Kumar (Happy New Here) – Winner
• Kuri Pratap (Melkote Manja)
• Chikkanna (Rajakumara)

Best Villain Actor

• Prakash Rai (Rajakumara)
Ashish Vidayarthi (Pataki) – Winner
• Apeksha Purohit (Coffee Thota)
• P. Ravi Shankar (Hebuli)
• Shahawar Ali (Chakravarthy)

Best Music Director

• Charan Raj (Pushpaka Vimana)
V. Harikrishna (Rajakumara) – Winner
• Raghu Dixit (Happy New Here)
• Arjun Jenya (Chakravarthy)
• Judah Sandy (Chamak)

Best Lyric Writer

• V Nagendra Prasad (Appa I Love You (chowka)
• Suvarna Sharma (Thili Prema (urvi))
• Hrudaya Shiva (Kodeyondara Adiyalli )
• (raju Kannada Medium)
Santhosh Ananddram (Raajakumara Title Song (raajakumara) – Winner
• Yogaraj Bhat (Ninna Snehadinda (mugulu Nage)

Best Playback Singer (Male)

• Armaan Mallik (Ondu Malebillu (chakravarthy))
Ravi Basrur (Chanda Chanda (anjaniputra) – Winner
• Vijay Prakash (Raajakumara Title Song (raajakumara)
• B J Bharath (Beautiful Manasugalu Theme Song)
• Sanjith Hegde (Khush Khush (chamak)

Best Playback Singer (Female)

• Indu Nagaraj (Jilka Jilka (pushpaka Vimana))
• Sinchan Dixit (Indu Ninna Eduralli (kaafi Thota)
• Supriya Lohith (Are Are Enidu (chamak))
Anuradha Bhat (Appa I Love You (chowka)) – Winner
• Shreya Ghoshal (Ninna Snehadinda (mugulu Nage))

Best Debutant Actor – Male

• Ishaan (Rogue)
• Raj B Shetty (Ondu Motteya Kathe)
• Manoranjan (Saheba)
Rishi (Operation Alamelamma) Mithra (Raaga) – Winner

Best Debutant Actor – Female

Ekta Rathod (Siliconn City) – Winner
• Aditi Prabhudeva (Dhairyam)
• Kavitha Gowda (Srinivasa Kalyana)
• Vaibhavi Shandilya (Raj Vishnu)
• Divya Uruduga (Huliraya)

Best Debutant Director

Tharun Sudhir (Chowka) – Winner
• Pannaga Bharana (Happy New Year)
• Raj B Shetty (Ondu Motteya Kathe)
• Ravi Basrur (Kataka) Adarsh Eshwarappa (Shuddi)

Best Cinematographer

Santhosh Rai Pataje (Chamak) – Winner
• Venkatesh Anguraj (Raajakumara)
• Naveen Kumar (Mufti)
• A V Krishna Kumar (Taarak)
• Shreesha Kuduvalli (Bharjari)

SIIMA Malayalam Nominations and Winners:

Best Film

• Thondimuthalum Driksakshiyum
• Take Off
• Mayaanadhi
• Angamaly Diaries
• Parava

Best Director

• Lijo Jose Pellissery (Angamaly Diaries)
• Mahesh Narayan (Take Off)
• Dileesh Pothan (Thondimuthalum Driksakshiyum)
• Soubin Shahir (Parava) Aashiq Abu (Mayaanadhi)

Best Actor in a Leading Role (Male)

• Mammootty (The Great Father)
• Dulquer Salmaan (Solo)
• Tovino Thomas (Mayaanadhi)
• Nivin Pauly (Njandukalude Nattil Oridavela)
• Fahadh Faasil (Thondimuthalum Driksakshiyum)

Best Actor in a Leading Role (Female)

• Parvathy (Take Off)
• Aishwarya Lekshmi (Mayaanadhi)
• Nimisha Sajayan (Thondimuthalum Driksakshiyum)
• Anu Sithara (Ramante Edanthottam)
• Manju Warrier (Udaharanam Sujatha)

Best Supporting Actor – Male

• Suraj Venjarammoodu (Thondimuthalum Driksakshiyum)
• Joju George (Ramante Edanthottam)
• Mukesh (Jomonte Suvisheshangal)
• Kunchacko Boban (Take Off)
• Shane Nigam (Parava)

Best Supporting Actor – Female

• Mamta Mohandas (Udaharanam Sujatha)
• Asha Sarath (Sunday Holiday)
• Chandini Sreedharan (Cia)
• Amala Akkineni (C/o Saira Banu)
• Shanthi Krishna (Njandukalude Naattil Oridavela)

Best Music Director

• Rex Vijayan (Parava)
• Gopi Sundar (Cia) Prashant Pillai
• (Angamaly Diaries)
• Bijibal (Thondimuthalum Driksakshiyum)
• Shaan Rahman (Velipadinte Pusthakam)

Best Lyric Writer

• Anwar Ali (Mizhiyil Ninnum… Mayaanadhi)
• Vinayak Sasikumar (Pyaar Pyaar… Parava)
• B K Harinarayanan (Njanum Neeyum… Theeram)
• Manu Manjith (Aaro Nenjil… Godha)
• Santhosh Varma (Akaleyoru… Ramante Edenthottam)

Best Playback Singer – Male

• Haricharan (Lailakame… Ezra)
• Shahabaz Aman (Mizhiyil… Mayaanadhi)
• Arvind Venugopal (Mazha Paadum… Sunday Holiday)
• Vineeth Sreenivasan (Janah Meri Janah… Cappuccino)
• Vijay Yesudas (Ivalaaro… Oru Mexican Aparatha)

Best Playback Singer – Female

• Shweta Mohan (Ozhukiyozhuki… Oru Cinemakkaaran)
• Soumya Ramakrishnan (Kannile Poika… Thondimuthalum Driksakshiyum)
• K S Chithra (Nadavathil… Kambhoji)
• Gowry Lekshmi (Aaro Nenjil… Godha)
• Sujatha Mohan (Neelakasham… Jomonte Suvisheshangal)

Best Actor in a Negative Role

• Murali Gopy (Kaattu)
• Sarath ‘appani’ (Angamaly Diaries)
• Chemban Vinod Jose (Velipadinte Pusthakam)
• Unni Mukundan (Masterpiece)
• Soubin Shahir (Parava)

Best Debutant Director

• Soubin Shahir (Parava)
• Jay K (Ezra)
• Arun Gopy (Ramaleela)
• Mahesh Narayan (Take Off)
• Haneef Adeni (The Great Father)

Best Debutant Actor – Male

• Antony Varghese (Angamaly Diaries)
• Amal Shah/govind Pai (Parava)
• Sarath ‘appani’ (Angamaly Diaries)
• Arjun Ashokan (Parava) Askar Ali (Honey Bee 2.5)

Best Debutant Actor – Female

• Wamiqa Gabbi (Godha)
• Aishwarya Lekshmi (Njandukalude Nattil Oridavela)
• Santhy Balachandran (Tharangam)
• Nimisha Sajayan (Thondimuthalum Driksakshiyum)
• Reshma Anna Rajan (Angamaly Diaries)

Best Comedian

• Hareesh Perumanna (Rakshadhikary Baiju Oppu)
• Jacob Gregory (Jomonte Suvisheshangal)
• Dharmajan Bolgatty (Punyalan Private Limited)
• Saiju Kurup (Aadu 2)
• Aju Varghese (Godha)

SIIMA Awards 2018 South Live Updates, Red Carpet Photos, Event Images & Tweets

Hope you like this, SIIMA Awards 2018 Full Show Watch Online, Live Updates, Nominations, Red Carpet Photos, Tweets, Performances & Winners List article. If you like this, then please share it with your friends

You Might Also Like:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here